A hazai nagy kapacitású adattárolás és adatfeldolgozás története 2012 tavaszán óriási lökést és egyúttal lehetőséget kapott, amikor az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont a CERN adatfeldolgozó központjává vált. Ismereteink szerint hazánkban így létrejött a legnagyobb, önálló adattárolási és adatfeldolgozási kapacitásokkal rendelkező infrastruktúra. Ez a fejlesztés új lehetőségeket és távlatokat nyitott nemcsak az MTA intézményei előtt, hanem az egész magyar kutatás-fejlesztés és innovatív vállalkozások számára. Lehetőséget ad arra, hogy a nemzetközi elméleti kutatásokban és fejlesztésekben az élmezőnyhöz kapcsolódjuk, és egyes területeken akár a régió vezetőivé váljunk.
Az Európai Unió felismerte, hogy a világ vezető hatalmai között éles verseny alakult ki a nagy adatbázisok kialakítása és az adatoknak információvá konvertálása terén. Ezért a hatékony és eredményes részvétel érdekében a 2014–2020 közötti fejlesztési időszakban célul tűzte ki, hogy jelentősen kell növelni a szuperszámítógép-kapacitásokon túl a nagy közös európai adatbázisok kiépítését is (EU Tier-0 program). Folyamatban van a fejlesztés három szintjének (lokális, nemzeti és uniós) és a szintek számára elérhető forrásoknak a kijelölése. A most elindítandó Big Data projektünk legfőbb célja, hogy a Wigner Adatközpont jelenlegi és közeljövőbeli tudására és az adatközpont látókörébe került területek fejlesztéseire támaszkodva Budapestre kerülhessenek további uniós kutatási és K+F adatbázisok, így lehetővé váljon a legmagasabb, uniós szintű források elérése a következő fejlesztési időszakban, és egy információs csomóponttá válhasson az Adatközpont.
A Big Data Day megrendezése az első lépés, hogy a területen tevékenykedő kutatási és K+F csoportok egy tudás transzfert megcélzó fórumot kaphassanak, ahol kicserélhetik tapasztalataikat, egyúttal találkozhatnak az információtechnológiai ipar képviselőivel is. Ezzel a rendezvénnyel nem akarunk konkurálni az ipari partnerek hasonló rendezvényeivel, hanem a kutatási szféra intenzívebb bevonásával ki szeretnénk egészíteni azt. A tervek szerint minden szeptemberben rendezni kívánunk egy ilyen eseményt Csillebércen. Az esemény megrendezésével kívánjuk elősegíteni a hazai Big Data fejlesztések intenzívebbé válását, a hazai tapasztalatok elterjedését, az EU projektekben való sikeres szereplést.
Véleményünk szerint egy magyar Big Data projekt sikere komoly kiugrási lehetőséget teremt a magyarországi kutatás és innováció számára, ezért a projektbe olyan tudományterületeket és alkalmazásokat vonunk be, amelyek eddig még nem használták ezt a lehetőséget. A projekt révén létrejövő új tudás és know-how nagyban hozzá fog járulni a kiemelt kutatási és innovációs fejlődéshez és az európai projektekhez való csatlakozásunkhoz.
Choose timezone
Your profile timezone: